Vše o fotovoltaice

 • Solární systémy

  Zjistěte, proč se vám solární systém vyplatí a jaké jsou výhody

  • Jak to funguje?

   Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu ze slunečních paprsků, které dopadají na fotovoltaické panely na vaší střeše. Tuto vyrobenou energii dále zpracovává tzv. střídač, který ji pak posílá do vaší vnitřní domovní sítě. V Česku ročně taková soukromá elektrárna vyrobí zhruba 1 000x víc energie, než jaký je její instalovaný výkon. Například pokud budete mít na střeše instalovaný výkon 4 kWp, vyrobíte za rok zhruba 4 000 kWh energie. Tu ale nespotřebujete všechnu a nevyužitá energie se ztratí v distribuční síti. My vám elektrárnu navrhneme tak, abyste skoro dvě třetiny energie, kterou si vyrobíte, byli schopni využít v domácnosti.

  • Jak je to s fotovoltaikou v zimě?

   Celková výroba solární energie je v zimě nižší o 80 % než v létě, protože světla je obecně méně a solární panely elektřinu vyrábějí právě z něj.

  • Jaké řešení pro mě bude nejvhodnější?


   Doporučujeme vám využít naši Kalkulačku, do které stačí vyplnit pár základních údajů. Díky nim se dozvíte, jaký systém se vám vyplatí. Podrobnější informace najdete taky v části Naše řešení.

  • Jak získám Virtuální baterii?

   Virtuální baterie je součástí fotovoltaické elektrárny, kterou vám připojíme do distribuční soustavy pro ohřev vody a výrobu elektřiny. Virtuální baterii instalujeme pouze při získání dotace z programu Nová Zelená Úsporám. V současné době zatím nemůžeme Virtuální baterii napojit k už nainstalovaným fotovoltaickým elektrárnám.

  • Jak získám fyzickou baterii?

   Fyzickou baterii můžete mít společně s tou virtuální u systému, který je připojený do distribuční soustavy. Stejně tak si fyzickou baterii můžete pořídit ke své už nainstalované fotovoltaické elektrárně. Jinak je to ale s Virtuální baterií. Tu nabízíme jen společně s novým solárním systémem.

  • Když si pořídím solární systém a fyzickou baterii od E.ON, musím stejně jako v případě Virtuální baterie odebírat elektřinu E.ON?

   Ne, při koupi solárního systému a fyzické baterie od E.ON můžete zůstat u stávajícího dodavatele energií.

  • Dá se dopředu odhadnout návratnost?


   Vždycky záleží na tom, jaký systém zvolíte a kolik spotřebujete energie. U fotovoltaické elektrárny s výkonem 3,575 kWp a počáteční investicí 139 900 Kč se vám může všechno vrátit za 8,5 roku (bez Virtuální baterie to může být o rok víc). Důležitou roli hrají taky dotace. Jejich výše je vždycky taková, aby byla návratnost investice nižší než životnost systému.

  • Budu díky solárním panelům s Virtuální baterií využívat pouze zelenou energii? 


   Ano, svědomí vůči přírodě můžete mít čisté. Při čerpání energie ze sítě a s využitím našeho produktu Eko Elektřina se bude jednat o energii z obnovitelných zdrojů.

  • Proč se musím stát zákazníkem E.ON?


   Elektřinu z Virtuální baterie vám budeme účtovat s dodávkou elektřiny, a proto je potřeba mít s E.ON uzavřenou smlouvu o dodávkách energie.


  • Mohu získat Virtuální baterii, i když fotovoltaický systém už mám?


   V tuto chvíli ne. Virtuální baterie je součástí pouze nových instalací od E.ON.

 • Virtuální a fyzická baterie

  Zjistěte, jak chytře využít solární energii

  • Proč nabízíte se solárním systémem i Virtuální baterii?


   Fotovoltaické elektrárny přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii. Běžně lidé ale až třetinu vyrobené energie nespotřebují, třeba proto, že když panely elektřinu vyrábí, oni ji zrovna nepotřebují. Energie pak jde do distribuční sítě a vy z ní nic nemáte. Proto k solárním systémům doporučujeme pořídit i Virtuální baterii. Díky ní využijete všechnu svou elektřinu do poslední kilowatthodiny.

   Do Virtuální baterie si nahrajete přebytečnou energii a využijete ji, až budete potřebovat. Nejdřív tedy vždycky vyčerpáte vlastní energii z Virtuální baterie, až potom budete odebírat ze sítě a platit za to. Všechno řídí chytré zařízení, které měří výrobu energie, spotřebu vaší domácnosti a množství elektřiny, které odebíráte z baterie, nebo které do ní ukládáte.

  • V čem se liší Virtuální baterie od té fyzické?


   Hlavní rozdíl plyne už z názvu. Virtuální baterii nemáte fyzicky doma, nevyžaduje žádnou instalaci, údržbu a ani vám nezabírá místo. A hlavně má neomezenou kapacitu.

   I fyzická baterie ale má svoje výhody. Může vás krátkodobě a částečně zásobovat elektrickou energií při výpadcích sítě na straně distributora. Ukládání energie do fyzické baterie neprobíhá přes distribuční síť, takže ušetříte i na poplatcích za distribuci elektřiny.

  • Můžu mít Virtuální i fyzickou baterii?

   Ano. Kombinace Virtuální a fyzické baterie je chytré řešení. U energie z fyzické baterie nebudete platit distribuční poplatky a budete částečně chráněni při výpadcích sítě. Díky Virtuální baterii budete mít neomezenou kapacitu, takže můžete uložit spoustu energie klidně v létě a nechat si ji až na zimu. Neumíte si představit konkrétní výsledky? Asi 85 % vyrobené energie spotřebujete, protože si ji uložíte do fyzické baterie, a 15 % zajistí ta Virtuální.

  • Kolik energie si můžu do Virtuální baterie uložit?


   To záleží na tom, jaký balíček si vyberete. Po zapojení Virtuální baterie vždy dostanete kapacitu 1MWh. Pokud budete potřebovat víc místa, dáme Vám ho. Vždycky tak budete moct využívat veškerou vyrobenou energii. Naopak pokud budete mít vyšší balíček a za rok zjistíme, že Vám stačí nižší, kapacitu vám snížíme, abyste neplatili zbytečně moc za něco, co nevyužijete.

  • Kde budu moct sledovat, kolik energie jsem si vyrobil, spotřeboval a nahrál do Virtuální baterie?


   Vytvoříme vám účet, který najdete v Klientské sekci na webu. Tam zjistíte všechny důležité údaje. Stejně tak vždycky všechno spočítáme a napíšeme na vaší měsíční fakturu za dodávku elektřiny od E.ON.

  • Jak je to s Virtuální baterií a výpadkem internetu? Dozvím se i tak stav své energie?

   Výpadek internetového připojení či odpojení podružného elektroměru nemá na ukládání energie do Virtuální baterie vliv. Jediné, na co může mít výpadek internetu vliv, jsou data ve vaší Klientské zóně. V případě, že výpadek internetu nebude delší než 12 hodin, uvidíte všechna data dodatečně, protože se ukládají v mezipaměti a pak se dodatečně obnoví. Pokud bude výpadek delší, o data nejspíš přijdete, ale částečně vám je obnovíme na základě distribučních údajů.

  • Jakou kapacitu má fyzická baterie?


   Fyzické baterie mají různou kapacitu, která většinou začíná na hodnotě 2,4 kWh. Nejčastěji se můžeme setkat s baterií o kapacitě 4,8 kWh. My vám na základě vaší spotřeby doporučíme takovou kapacitu baterie, aby co nejlépe odpovídala vašim potřebám. I po nainstalování baterie si můžete kapacitu jednoduše navýšit na hodnotu, která vám bude vyhovovat.

 • Instalace fotovoltaiky

  Přesvědčte se, že solární panely na střeše nejsou nic složitého

  • Co musí splňovat střecha, aby na ní mohly být fotovoltaické panely?


   Důležité je, aby střecha nebyla většinu dne něčím stíněná, například stromy nebo okolními stavbami. U rovné střechy nezáleží na orientaci domu. Instalace bude vyžadovat rozestupy mezi řadami panelů, aby si vzájemně nestínily. U šikmé střechy je ideální orientace na jih a sklon 35°. Nevadí ani orientace na východ a západ. Při špatné orientaci panelů může být účinnost celého systému nižší.

  • Jak probíhá instalace?

   O instalaci se postará pověřená firma. Nemusíte mít obavy z velkých stavebních zásahů. Na střechu odborníci umístí panely se speciální konstrukcí. Do technické místnosti nebo jiného prostoru přidají střídač, který pomocí kabelů propojí s panely a domovním rozvodem elektřiny. Měřicí zařízení pro Virtuální baterii nainstalují do hlavního domovního rozvaděče, případně se domluvíte na jiném umístění.

   Fyzická baterie bude v těsné blízkosti střídače, který řídí chod celé elektrárny.

  • Po jaké době od podpisu smlouvy bude systém fungovat?


   Všechno potřebné zařídíme nejpozději do 3 měsíců. Solární systém pak může fungovat do 2 dnů od začátku montáže.

  • Jaký je postup, když se k už nainstalované elektrárně přidává fyzická baterie?


   To je jednoduché. Dáte nám informace o své elektrárně a my vám doporučíme nejvhodnější řešení. Baterie pak bude mezi panely a střídačem, tedy na straně stejnosměrného napětí. Druhá možnost je instalace baterie na stranu střídavého napětí, tedy mezi střídač a spotřebiče v domě.

  • Budu potřebovat stavební povolení nebo licenci?


   U fotovoltaické elektrárny do 10kWp nemusíte mít v případě zkolaudovaného domu stavební povolení. Pokud se jedná o novostavbu, je potřeba mít fotovoltaickou elektrárnu zakreslenou v dokumentaci pro stavební povolení. K fotovoltaické elektrárně s Virtuální baterií nepotřebujete žádnou licenci.

  • Jaké provozní náklady má fotovoltaický systém? A vyžaduje revizi?


   Jediným nákladem je tzv. spotřeba v pohotovostním režimu, která je asi 2 W. První revize probíhá po 4 letech a pak každé 3 roky.

  • Jak dlouho mi solární systém vydrží?


   Výrobce, se kterým spolupracujeme, nabízí na solární panely záruku 12 let. Solární panely vám ale můžou sloužit třeba i dalších 40 let.

 • Cena, dotace a ostatní podmínky

  Zjistěte vše o cenách a dotacích pro fotovoltaiku

  • Jakou dotaci můžete získat a na co?

   Typ systémuVýše podporyMoravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj
   Solární systém pro ohřev vody40 000 Kč43 500 Kč
   Solární termický systém pro ohřev vody a přitápění55 000 Kč60 000 Kč
   Fotovoltaika pro ohřev vody40 000 Kč43 500 Kč
   Fotovoltaika pro ohřev vody a výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu60 000 Kč65 500 Kč
   Fotovoltaika od 3 kWp pro výrobu elektřiny pro vlastní potřebu s ukládáním “přebytků” do baterie105 000 Kč115 000 Kč
   Fotovoltaika od 4 kWp pro výrobu elektřiny pro vlastní potřebu s ukládáním “přebytků” do baterie155 000 Kč170 000 Kč
   Fotovoltaika spolupracující s tepelným čerpadlem155 000 Kč170 000 Kč
  • Kolik stojí solární systém?


   Rádi vám připravíme konkrétní cenovou nabídku. Stačí, když přejdete do části Kalkulace a prozradíte nám pár základních informací. My se vám ozveme.

  • Jak se Virtuální baterie projeví ve vyúčtování?

   Vyúčtování elektřiny i poplatku za službu Virtuální baterie uvidíte na jedné faktuře od E.ON, každý měsíc. Pošleme vám ji e-mailem nebo poštou.

  • Ovlivní moje vyúčtování fyzická baterie?


   Fyzická baterie vám pomůže spotřebovat si vlastní vyrobenou energii přímo ve vašem domě. Nebudete tedy dodávat do distribuční sítě tak velké množství energie jako bez fyzické baterie. Energie dodaná do sítě bude asi 15 % z toho, co vyrobíte.

  • Můžu se zapojit do dotačního programu Nová zelená úsporám?


   Jako majitel rodinného domu samozřejmě můžete. Dotaci můžete získat při instalaci solárního systému na hotový dům, na novostavbu i rozestavěný dům. U novostaveb je podmínkou kolaudace stavby nejpozději 9 měsíců po přijetí žádosti o dotaci.

  • Jaké jsou podmínky pro získání dotace?

   Objekt musí být v katastru nemovitostí zapsaný jako rodinný dům nebo objekt, kde minimálně polovina podlahové plochy slouží k bydlení. Bytový dům může mít nanejvýš tři byty. Z celkového množství vyrobené energie musíte 70 % spotřebovat. S touto podmínkou při navrhování systému počítáme. Taky je nutná akumulace přebytků elektřiny do vody, tzn. ohříváte si vodu v bojleru vlastní elektřinou, nebo si přebytky elektřiny můžete ohřívat vodu a ukládat elektřinu do fyzické baterie. Pokud tyto podmínky splníte, můžete s dotací počítat.

  • Proč se musím stát zákazníkem E.ON?


   Elektřinu do Virtuální baterie budete posílat přes distribuční síť a stejně tak ji přes distribuční síť budete z baterie čerpat. Na faktuře za elektřinu vám pak vyúčtujeme, kolik energie jste odebrali ze sítě a kolik z toho byla vaše vlastní elektřina z Virtuální baterie. Budete tedy využívat naši distribuční síť, a proto je potřeba mít s E.ON uzavřenou smlouvu o dodávkách energie.

  • Co se stane, když přestanu odebírat elektřinu od E.ON?

   E.ON za vás v rámci virtuální baterie a dodávky elektřiny přebírá tzv. odpovědnost za odchylku a zaručuje odebrání přebytků do sítě. V případě, že už od nás nebudete odebírat elektřinu, nebudete moci využívat Virtuální baterii, kterou jiný dodavatel energii na českém trhu v tuto chvíli nenabízí. Co se týče převzetí odpovědnosti za odchylku, tu budete muset řešit s jiným dodavatelem energie, jinak se vystavujete neoprávněné dodávce elektřiny do sítě, za což můžete dostat vysokou pokutu od Energetického regulačního úřadu.

 • Technické informace

  Získejte o fotovoltaice odborné informace

  • V rámci standardního balíčku nabízíte panely Axitec. Je možné je nahradit panely od jiného výrobce?


   Ano, v nabídce máme taky panely jiných výrobců. Všechny tyto panely jsou na seznamu SVT (schválené výrobky a technologie) v programu Nová zelená úsporám, takže na ně můžete získat dotaci. Změna výrobce panelů se pak promítne do konečné ceny fotovoltaického řešení. V našich řešeních vám nabízíme nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou použitých zařízení.

  • Potřebuji mít pro použití s fotovoltaickým systémem speciální bojler?


   Ne, bojler musí být elektrický nebo kombinovaný, to je všechno. Systémy připojené k síti (C 3.4., 3.5., 3.6. a 3.7.) nemusejí mít žádné neobyčejné vlastnosti, systém pro přímý ohřev vody (C 3.3) je navržen tak, aby mohl ohřívat vodu ve většině běžných bojlerů o objemu zhruba 100-200 litrů. Pozornost věnujte minimálnímu objemu bojleru pro splnění podmínek dotace (80 l na 1 instalovaný kWp) u systému C.3.3. U systému C.3.4. musíte mít minimální objem 125 l. U systému s baterií C.3.5., C.3.6. a C.3.7. nemusíte mít elektrický (kombinovaný) bojler vůbec. Jeho připojení však doporučujeme, s ním totiž víc ušetříte).

  • Bojler máme v přízemí a panely budou na střeše. Jaké stavební zásahy nás čekají?


   Montáž a zprovoznění fotovoltaických panelů vyžaduje jen drobné stavební zásahy. Na trhu jsou dostupné systémy instalace na střechu pro všechny druhy střešních krytin. U systémů připojených k síti (C 3.4., 3.5., 3.6. a 3.7.) je fotovoltaický panel napojen přes střídač v hlavním domovním rozvaděči. Tam budete mít i systém pro řízení přebytků výroby, například Wattrouter. Výměnu elektroměru za čtyřkvandrantový, který umožňuje měřit tok energie v obou směrech, zaplatí distributor.

  • Jaké jsou rozměry všech instalovaných zařízení?


   Pro naše nabízené výkony okolo 2,8 kWp instalovaného výkonu potřebujete asi10 fotovoltaických panelů, které zabírají zhruba 18 m2 střechy. Pozor, u rovné střechy to bývá kvůli nutným rozestupům i dvojnásobek. Velikost měniče závisí na výkonu panelů, velikost baterií je potom 1,25x větší než instalovaný výkon fotovoltaických panelů.

  • Co je to MPPT?


   Zkratka MPPT znamená Maximum Power Point Tracking, česky je to sledování bodu maximálního výkonu. Jde o vlastnost měniče zatěžovat fotovoltaické panely nejvhodněji při jakémkoli osvětlení a čerpat z nich tedy co nejvíc dostupné energie. Bod maximálního výkonu (MPP) se mění s intenzitou slunečního svitu i s teplotou panelů.

  • Co se stane, když dojde k výpadku dodávky elektrické energie z rozvodné sítě?


   Při výpadku distribuční sítě je možné u systému s baterií využít tzv. back-up režim, pokud je dostupný. V domě tak můžete dál fungovat v rámci tzv. nouzového provozu. Tento systém je ale investičně náročnější a u systémů jen s virtuální baterií možnost back-up režimu nemáte.

  • Jaké funkce můžu očekávat od systému řízení spotřeby?


   Systém řízení spotřeby,například Wattrouter, naplno využívá energii, kterou vyrábí fotovoltaické panely, k pokrytí vlastní spotřeby. Díky tomu nedochází ke zbytečnému odtoku vaší energie do distribuční soustavy. K systému musíte připojit aspoň jedno zařízení, jako je třeba bojler, vytápění, klimatizace a další. Jejich spotřebu bude systém regulovat. Pokud nebude výroba elektřiny vlastním fotovoltaickým systémem stačit, zajistí systém jejich chod energií ze sítě.

Zjistěte, kolik ušetříte díky fotovoltaice

Je to jednoduché. Od vás potřebujeme pouze adresu domu. Pak už se o všechno postará naše kalkulačka.